3-ти март е официален почивен ден, и археологически музей Варна няма да работи.

02 март 2017

3-ти март е официален почивен ден, и археологически музей Варна няма да работи.
Ще работи единствено музеят на Възраждането на ул. Л. Заменхоф 21.
Там ще можете да видите изложба, посветена на опълченците, живели във Варна и свързали живота си с града.
В няколко витрини са подредени лични вещи, документи, портрети и отличия. Специално място е отделено на Георги Минков Сивков – единственият опълченец, роден във Варна. Сред експонатите е и последното дарение, направено преди по-малко от година от наследниците му – Удостоверение с отличие за звание „Почетен гражданин на град Варна“ .

В самостоятелна витрина е изложена парадната сабя на генерал-лейтенант Тодор Габарев, който по време на Руско-турската война 1877 – 1878 г. е най-младият опълченец. Запазено е и писмото, с което сабята е дарена на музея през 1980 г.
Сред атрактивните експонати е мелничката за кафе, марка „Пежо“, притежание на Никола Корчев, един от спасителите на Самарското знаме в битката при Ст. Загора.

Голяма част от снимките  и ордените се показват за пръв път пред обществеността.

Изложбата ще продължи до 31 март 2017 г.

За деца и юноши до 18 г. както и за пенсионери входа е свободен.
За останалите посетители входа е на половин цена - 2.00 лева