РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВАРНА Набира доброволци и работници за участие в археологически разкопки

07 април 2016

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВАРНА

Набира доброволци и работници за участие в археологически разкопки на обектите, проучвани от археолози от Музея – Средновековна крепост „Кастрици“, резиденция Евксиноград, Царският манастир „Св. Богородица“, Варна, м. Караач теке, Раннохристиянски манастир, м. Джанавара, кв. Аспарухово и Раннохристиянски манастир в м. Боровец, кв. Аспарухово.

1. Крепостта „Кастрици“ е разположена в парка на резиденция Евксиноград. Проучва се от 2006 г. Разкрити са крепостни стени, с кули, улици с площади, верижно разположени сгради и две църкви. Стените на сградите са запазени до височина от 1,8. В обекта се откриват многобройни керамични съдове, монети, накити. Част от крепостта е реставрирана и социализирана.
Ръководител на разкопките: проф. д-р Валентин Плетньов; заместници д-р Мария Манолова и д-р Игор Лазаренко, доц. д-р Преслав Пеев.
Време на разкопките: юни и юли 2016 г.
Транспорт от Археологически музей до обекта и обратно.

2. Раннохристиянски манастир в м. Джанавара е разположен над кв. Аспарухово. Разкрита е уникална за нашите земи раннохристиянска църква с четири кули. Около нея се разкриват манастирски сгради. В обекта през годините на проучване са разкрити гробници, мозайки, архитектурни детайли, мощохранителница с мощите на светец.
Ръководители на разкопките: Александър Минчев и д-р Васил Тенекеджиев.
Време на разкопките юли-август.

3. Раннохристиянска базилика в м. Боровец, кв. Аспарухово е разположена южно от кв.- Аспарухово, до старото шосе за Бургас. Проучва се от няколко години. Разкрита голяма част от голяма раннохристиянска базилика. Открити множество мраморни колони, олтарни прегради и др.
Ръководители на разкопките: Александър Минчев и д-р Васил Тенекеджиев.
Време на разкопките юли-август.

4. Средновековен царски манастир „Св. Богородица“, м. Караач теке, Варна. Манастирът е разположен на южния склон на Франгенското плато, непосредствено над кв. Възръждане. Проучва се от 1996 г. Разкрити са манастирските сгради, уникален по своя план храм, трапезария, манастирското аязмо. Сградите са запазени до височина от два метра. Според легендата в манастирът се е замонашил св. цар Борис-Михаил Покръстител.
Ръководител на разкопките: проф. дин Казимир Попконстантинов, заместници: проф. д-р В. Плетньов и доц. д-р Р. Костова.
Време на разкопките м. август

за информация: rimvarna@abv.bg
                     тел.:  052 681 033