Официално откриване на изложбата „Златната легенда” (The Golden legend”) в Музея на изкуството в гр. Сендай, префектура Мияги

27 януари 2016

След успешното представяне на  изложбата „Златната легенда” (TheGoldenlegend”) в  Националния музей за западно изкуство в Токио, на 22 януари 2016 г. се състоя  официалното откриване на изложбата вМузея на изкуството Мияги в гр. Сендай, префектура Мияги.

Участие в официалната церемония взеха българският посланик г-н Георги Василев и посланикът на Гърция г-н Лукас Карацолис, председателят на борда по образование на префектура Мияги г-н Хитоши Такахаши, президентът на компания „KahokuShimpoPublishing” , която е основен спонсор на изложбата в Сендай – г-н Масахико Ичирики,  директорът на музея на изкуството Мияги г-н Икуо Арикава.

На церемонията присъстваха представители на местната власт, гости от академичните и културните среди на областта, археолози, представители на медиите. Събитието бе заснето от телевизия TBS, която е сред спонсорите на изложбата и по-късно същия ден бе отразено в обширен репортаж. Ръководството на музея изрази задоволство, че изложбата със сигурност ще увеличи броят на посетителите на музея не само от гр. Сендай но и  от околностите на града. В рамките на изложбата г-жа Къоко Сенгоку-Хага, асоцииран професор във факултета по История на изкуството в университета Тохоку в Сендай, ще изнесе специализирана лекция на 13 февруари т. г.
Представянето на изложбата в гр. Сендай ще продължи до 6 март, след което експонатите ще отпътуват за гр. Нагоя, префектура Аичи.

Изготвил: А. Григорова, втори секретар
Посланик: Георги Василев